Subaşı Mahallesi 202 Sokak 5/A Blok
Aydın Asfalt Üzeri
0542 800 50 50
(0232) 856 38 48
info@m-kmakina.com
English Arabic Russia

> › Kırma Eleme Tesisleri Hakkında Detaylı Bilgiler

Kırma Eleme Tesisleri Hakkında Detaylı Bilgiler

Kırma Eleme Tesisleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Halk arasında konkasör tesisleri olarak da adlandırılan kırma eleme tesisleri patlatılmış taş ve mineral kayaçlarının, dere malzemelerinin ve geri dönüşüm malzemelerinin kırılarak istenilen boyuta getirilmesine yarayan ekipmanlar bütünüdür. İnşaat ve madencilik sektöründe kullanılan bu makinalar kırılacak malzeme tipine, final ürün niteliklerine ve tesis kapasitelerine göre tasarlanıp devreye alınmaktadır.

Betonun ana ham madesi olan kum ve kırılmış mıcır (agrega) bu tesisler sayesinde üretilmektedir. Dolayısıyla etrafımızda gördüğümüz bütün betonarme yapılar ve asfalt yollar bu tesislerde üretilen ürünler sayesinde yapılmaktadır. Ayrıca endüstrinin bir çok alanında üretim yapan(boya, inşaat malzemeleri, kimya, savunma sanayi v.s) firmalarda üretim esnasında kullandıkları mineraller ve maden ham maddelerini de bu tesisler sayesinde temin etmektedir.

Kırma Eleme Tesislerinde Hangi Makinalar Kullanılır ?

Kırma eleme tesisleri kırılacak olan malzemenin özelliklerine göre tasarlanmakta olup genelde besleyiciler, kırıcılar, taşıyıcı konveyör bantlar, elekler ve final ürün taleplerine göre ihtiyaç olması durumunda yıkama ünitelerinden oluşmaktadır.

Tesislerde kırılacak olan malzemenin özelliklerine ve kapasite beklentilerine göre primer ünitede titreşimli ızgaralı besleyiciler, paletli besleyiciler, vargelli besleyiciler veya bantlı besleyiciler kullanılmaktadır. Primer ünitelerde malzeme tipine, küçültme oranına ve diğer özelliklere göre genelde çeneli kırıcılar ve darbeli kırıcılar kullanılmaktadır. Primer konik kırıcılar, merdaneli kırıcılar gibi farklı kırıcıların da kullanıldığı görülmektedir.

Sekonder, tersiyer ve dördüncü kırma işlemleri için yatay milli darbeli kırıcılar, konik kırıcılar, dik milli kırıcılar, dişli kırıcılar ve merdaneli kırıcılar gibi farklı çeşit kırıcılar kullanılabilmektedir.

Kırıcı seçimini belirleyen en önemli faktörlerden biri taşın cinsidir. Her kırıcı her taş çeşidine uymayacağı gibi yanlış kırıcı seçilmesi durumunda işletme ve bakım maliyetleri yükselecektir. Bu durum da üretilen agreganın birim fiyatına etki edeceği için işletmenin pazardaki rekabet gücünü etkileyecektir.